Szkolenia żeglarskie - jak pływać bez ograniczeń?

2016-06-06

Każdy, kto ukończy jeden z trzech stopni patentu żeglarskiego, posiada pewne uprawienia. W zależności od poziomu zaawansowania, są to zezwolenia na pływanie różnych długości jachtami i po rozmaitych typach wód. Jedynie najwyższy stopień, kapitan jachtowy, nie posiada żadnych ograniczeń i może pływać dowolną jednostką, niepotrzebne mu są także szkolenia żeglarskie. Żeby jednak osiągnąć ten poziom, trzeba przejść przez dwa niższe.


Jak zostać kapitanem jachtowym?


Przed kandydatami do tego patentu jest długa, pełna rejsów droga. Na początku znajdują się szkolenia żeglarskie w Train and Sail - począwszy od sternika jachtowego, który może pływać jedynie po wodach śródlądowych i morzu nie dalej niż dwie mile morskie od brzegu oraz łodzią nie dłuższą niż dwanaście metrów, poprzez morskiego sternika jachtowego. Ten drugi ma już zezwolenie na pływanie po morzu, a jego jednostka może mieć do osiemnastu metrów. Oba patenty kończą się zdaniem egzaminu z wiedzy i umiejętności.


Liczy się praktyka


Uzyskanie stopnia kapitana jachtowego nie wymaga już szkoleń żeglarskich. Liczy się tutaj udokumentowanie odpowiedniej ilości praktyki. Chodzi między innymi o tysiąc dwieście godzin żeglugi oraz czterysta godzin samodzielnego prowadzenia jachtu dłuższego niż siedem i pół metra. Kandydat na kapitana powinien też odbyć co najmniej sto godzin żeglugi na jednostce powyżej dwudziestu metrów.