Jak najprościej zdobyć uprawnienia żeglarskie

2016-04-01

Każdy kto chociaż raz miał okazję popływać na jachcie na pewno chciałby samodzielnie kiedyś go poprowadzić. Aby mieć taką możliwość należy zdobyć odpowiedni stopień żeglarski. Według rozporządzeń ministerstwa Sportu i Turystyki istnieją 3 poziomy uprawnień żeglarskich:


- żeglarz jachtowy

- jachtowy sternik morski

- kapitan jachtowy


Na dwa pierwsze stopnie należy zdać specjalne egzaminy, natomiast jeśli chodzi o stopień kapitana to nadawany jest on na podstawie odpowiedniego stażu. Aby móc uzyskać stopień żeglarza jachtowego trzeba spełnić warunek zaliczenia odpowiedniego egzaminu oraz ukończone 14 lat. Jeżeli chodzi o stopień jachtowego sternika morskiego to wymagania są wyższe i obejmują ukończone 18 lat, odbyte 2 rejsy, najmniej 200 godzin żeglugi oraz oczywiście zdany egzamin.


Dopiero gdy posiada się patent jachtowego sternika morskiego to po odbyciu 6 rejsów po wodach morskich oraz mając 1200 godzin żeglugi można starać się o patent kapitański. Dodatkowo aby uzyskać ten tytuł należy samodzielnie prowadzić jachty o długości powyżej 7.5m oraz powyżej 20m. Obecnie aby móc podejść do egzaminu na pierwsze dwa stopnie nie należy ukończyć kursu jednak jest to bardzo wskazane. Ilość wiedzy jaką należy posiadać jest bardzo duża i bardzo trudno samemu ją zebrać. Istnieje wiele klubów i szkół żeglarskich, które takie kursy organizują.