Pomysł na żagle w Świętokrzyskim - Zalew Cedzyna

2015-09-21

Atrakcje turystyczne w świętokrzyskim to nie tylko góry. Zbiornik wodny Cedzyna położony jest zaledwie kilka kilometrów od Kielc. To ponad 65 ha powierzchni wody, której głębokość sięga 5 m. Zalew jest bardzo lubianym przez amatorów żeglarstwa miejscem.


Cedzyna dla rybaków i żeglarzy


Łatwy dojazd drogą krajową z Kielc jest jednym z powodów, dla których zalew tak często jest odwiedzany przez lokalną społeczność, a także turystów. Nade wszystko Cedzyne upodobali sobie jednak rybacy i żeglarze. Ci drudzy najczęściej stawiają tu pierwsze kroki – nad zalewem wiele szkół żeglarskich organizuje kursy, w czasie których adepci żeglarstwa uczą się podstaw rzemiosła i zarażają pasją od bardziej doświadczonych osób. Głębokość stawu jest idealna dla żaglówek.


Zmiany na Cedzynie


Co ciekawe, Górno i Masłów czyli dwie podkieleckie gminy wraz z miastem Kielce planują modernizację zalewu w Cedzynie. To już najwyższy czas, bo powstały w latach 70 staw jest obecnie dość zaniedbany, a okoliczne tereny raczej nie zachęcają do aktywnego wypoczynku. Zagospodarowanie terenów wokół zbiornika, wytyczenie ścieżek rowerowych to tylko niektóre z zakładanych prac remontowych. Najważniejszym celem ma być jednak ochrona przyrody, która staje się coraz bardziej zagrożona. W 2013 zalew został zatruty, a większość ryb zginęła. Nie można doprowadzić do powtórzenia tej sytuacji.